Експерти на РИОСВ – Русе извършиха вчера проверка на терен в землището на гр. Ветово, с която установиха заселеността на къщичките на сънливци. Дървени „домове“, предназначени за обитание на три от четирите вида сънливци, срещащи се в България – Лещников (Muscardinus avellanarius – 1341), Горски (Dryomys nitedula – 1342) и Мишевиден сънливец (Myomimus roachi – 2617), са поставени в горси масив миналата година за дългосрочен мониторинг.
На място е констатирано, че в 11 от общо 25 къщички има събрани материали – листа, мъхове, косми от животни и др., което е белег за използването им. В къщичките са установени физически 1 горски сънливец, 1 горска мишка, а в две от тях – яйца на син синигер. В момента животните са активни, извън хибернация, която трае от октомври до април.
Експертите на екоинспекцията ще попълнят формулярите и ще ги изпратят до Изпълнителна агенция по околната среда, тъй като проследяването на този вид гризачи, е част от тригодишна програма на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР).
Подобни къщички са поставени в горски масиви край поддържан резерват „Сребърна“ и в местност край с. Гарван, община Ситово, чиято обитаемост предстои да бъде проверена. Трите горските масива попадат в Защитени зони по Директивата за местообитанията от мрежата Натура 2000, съответно – BG0000608 „Ломовете“ за област Русе, BG0000530 „Пожарево-Гарван“ за Силистра и BG0000169 „Лудогорие-Сребърна“ за област Разград. Общо за контролираната от РИОСВ-Русе територия се наблюдават 75 къщички, по специално изготвена за целта методика за всеки от видовете.
Сънливците обитават горските и извънселищните райони, където има орехови и лешникови дървета, с чиито листа, семена и плодове се хранят. Наименованието си носят от това, че през по-голямата част от годината спят зимен сън. Сънливците раждат веднъж, най-много два пъти годишно, най-често през през юли-август, по 4-6 малки. Гнездят в хралупи на дървета (някои видове и на открито по клоните на храсти и дървета), в тавани на хижи и стопански постройки (главно големият сънливец). Сънливците са нощни животни – през деня спят, а нощем са активни, събират орехи и лешници и ги складират в близост до гнездата си.