Правителството все още не знае как ще финансира изграждането на магистралата Русе-Велико Търново. Това стана ясно от отговора на актуален въпрос, който министърът на регионалното развитие Петя Аврамова даде на депутата от Русе Крум Зарков от Коалиция за България.
Процедурите бавят процеса на стартиране на реалното строителство, но пътят ще бъде направен, заяви от трибуната на парламента Аврамова.
Тя съобщи, че се работи за осигуряването на средства за проекта, който е с общата индикативна стойност 1,018 млрд. лева без ДДС. Едната възможност е изграждането на магистралата да стане по ОП „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027, като се търсят и други алтернативни варианти, включително и държавно финансиране. „Предвиждаме през 2020 г. да бъдат обявени обществените поръчки за проектиране и строителство и за строителен надзор на обекта, като след сключване на договор с избраните изпълнители ще стартира и реалното строителство на магистралата“, каза още тя.
Реално министър Аврамова не се е ангажирала с конкретен срок, на което Крум Заркоев репликира, че такъв отговор вече е получавал от Лиляна Павлова през 2015 г. и от Николай Нанков през 2017 г. „Необходимо ли е да легна пред кабинета Ви, г-жо Министър и да не стана, докато строежът на магистралата не започне“, заяви още депутатът.
Петя Аврамова обясни още, че изработеният идеен проект, за който е завършена екологичната процедура, е предаден в Пътната агенция и предстои да бъде разгледан от експертен технико-икономически съвет в началото на следваща година.
За участъците Русе – Бяла и обхода на Бяла на територията на област Русе в АПИ е внесен пилотен екземпляр на подробен устройствен план /ПУП/ – парцеларен план, още през юли 2017 г. Той е бил променян няколко пъти и сега предстои съгласуване му със заинтересованите дружества и процедиране по реда на Закона за опазване на земеделските земи и Закона за горите. След приключване на всички процедури, проектът на ПУП – парцеларен план, ще бъде внесен за одобрение от Националния експертен съвет по устройство на територията и регионална политика.
Обектът не е национален и затова отчуждителният акт ще бъде постановен от областния управител на Русе и връчен индивидуално на всеки собственик, каза министърът.
Тя съобщи, че с Националния археологически институт с музей при БАН е сключен договор за издирване на археологически обекти по трасето на бъдещата магистрала, като теренното проучване е започнало от 11 ноември за 35 календарни дни и до един месец трябва да се предаде доклад на АПИ за свършеното.
„След одобрение на идейния проект, изработването на ПУП, ще бъде стартирана процедура за доклад за оценка на съответствието“, каза министърът. В момента се подготвя обществена поръчка за възлагане изработването на проект на ПУП и парцеларен план на територията на област Велико Търново с идеен проект за пътен възел при пресичането с магистрала „Хемус“ .