Началникът на РУ-Две могили към ОДМВР-Русе главен инспектор Петър Ванев представя българското Министерство на вътрешните работи в Дипломната програма за полицейска иновация и лидерство (ПИЛ), чийто домакин е дубайската полиция в сътрудничество с Технологичния институт в Рочестър. В интервю за сайта на дубайската полиция той определи обучението като трансформиращо преживяване, което потвърждава съществени принципи за бъдещето на полицията, включително прогресивно лидерство, адаптивност, иновации и обществено доверие.
С повече от 20 години опит в областта на академичните квалификации по национална и корпоративна сигурност, както и международно обучение във Франция и САЩ, включително курс по лидерство в Бостънския колеж, главен инспектор Ванев се присъедини към колеги офицери от 39 страни в програмата, мотивирани от твърда вяра в международното сътрудничество и значението на непрекъснатото професионално развитие.
„Винаги съм вярвал, че ученето никога не трябва да спира. С развитието на обществото, трябва да се развива и подходът към полицията. Тази програма ме подтикна да мисля стратегически за лидерството и да премина отвъд рутинните операции“, казва той.
Русенският полицай е бил особено привлечен от акцента на програмата върху прогнозирането — предвиждане на социални и оперативни промени и подготовка на институциите да отговорят на бъдещите изисквания.
„За разлика от частния сектор, ние не можем да прогнозираме престъпността по същия начин, по който бизнесът прогнозира пазарите. Но ние можем и трябва да планираме готовност – независимо дали в областта на персонала, технологиите или развитието на лидерството. Добрият лидер гарантира, че другите са готови да го последват“, казва гл.инспектор Ванев.
Главен инспектор Ванев беше особено привлечен от акцента на програмата върху прогнозирането — предвиждане на социални и оперативни промени и подготовка на институциите да отговорят на бъдещите изисквания.
Той отбеляза, че докато България активно анализира тенденциите в престъпността и наблюдава местните нужди за сигурност, има голям потенциал за по-систематично прилагане на прогнози в области като развитие на таланти и институционална устойчивост.
Гл.инспектор Ванев похвали приобщаващия подход на полицията в Дубай за ангажиране на общността чрез цифрови платформи, интелигентни полицейски участъци (SPS) и кампании за популяризиране.
„Това, което е най-впечатляващо, е не само разнообразието от канали, но и намерението зад тях – прозрачност, достъпност и изграждане на доверие“, споделя българинът.
В България служителите на общността се назначават в конкретни квартали и села, за да поддържат видимо присъствие и близък контакт с гражданите. Ванев вижда допълнителен потенциал в приемането на усъвършенствани цифрови услуги и комуникационни инструменти, за да се осигури по-прозрачен и отзивчив модел на полицейска дейност.
Разсъждавайки върху усъвършенстваните системи на полицията в Дубай, включително Drone Box и управляваните от AI инструменти за управление на трафика, той подчерта важността на използването на технологии за подпомагане, а не за заместване на служителите на място.
„Технологиите трябва да разширяват нашите възможности, а не да ги заместват. Ние работим в тясно сътрудничество с местни разработчици в България, за да създадем персонализирани решения, които отговарят на отделните нужди на градските, селските и крайбрежните райони“, казва полицаят от Русе.
Той сподели успешна инициатива от собствената си юрисдикция, включваща използването на публично достъпни приложения за проследяване на полицейското присъствие. Неговият екип наблюдава тези тенденции, за да коригира моделите на разполагане, увеличаване на видимостта и възпиране на престъпността.
„Иновациите невинаги означават сложност. Понякога това е въпрос на предвиждане на поведение и да се действа една крачка напред“, казва Ванев.
Той е известен с работата си с младите хора – редовно посещава училищата, за да обсъди киберсигурността, цифровата безопасност и отговорното онлайн поведение.
„Една полицейска служба, която не разбира или не се ангажира с общността си, не може да спечели нейното доверие. Ние трябва да вдъхновяваме, особено по-младото поколение, чрез образование, което е свързано и с напредничаво мислене“, смята полицаят.
Той изтъква българската програма „Детски полицейски участък“, двугодишна инициатива, която свързва служителите с училищата за предоставяне на обучение по безопасност. Той се надява да развие подобни усилия в устойчиви платформи, които използват разказване на истории и открит диалог за изграждане на по-силни връзки с младите хора.
„Младите хора реагират на автентичността, а не на лекциите. Те искат да чуят истински преживявания, които носят смисъл, уязвимост и надежда. Това е мястото, където започва истинското обучение“, казва още Ванев.
Главен инспектор Ванев похвали програмата, в която участва, за нейната комбинация от иновация и практичност. „Тази програма не беше теоретична. Беше изградена върху автентични преживявания. Фасилитаторите не предложиха предварително зададени решения. Те предложиха рамки, които можем да адаптираме към нашите собствени реалности“, подчерта той.
При завръщането си в България, той се ангажира да засили стратегическото планиране, да повиши ангажираността на общността и да наставлява следващото поколение полицейски лидери. „Иновацията невинаги е свързана с изобретяването на нещо ново. Понякога това означава да усъвършенстваме това, което вече правим – да подхождаме към него с повече яснота, намерение и цел. Това е ключовият урок, който ще взема от Дубай“, казва още Петър Ванев.