„Медика“-Русе привлече светила в диагностика и хирургия на сърцето. Двама международно признати специалисти с впечатляващи биографии вече са част от екипа на Отделението по кардиохирургия – проф.д-р Пламен Панайотов, дм, и д-р Даниела Панайотова, дм. Освен професионален тандем, те са екип и в живота като семейство.
Двамата лекари споделиха, че са се присъединили към екипа на „Медика“, тъй като болницата предлага условия на работа и апаратура, които са на европейско ниво, а и работят отдавна с колегите си кардиолози от „Медика Кор“ в Русе. Затова, когато са получили покана от ръководството на лечебните заведения да станат част от Кардиохирургията на университетската болница, са приели без колебание.
Проф.Пламен Панайотов , който е кардиохирург, и д-р Даниела Панайотова, която е признат експерт в областта на диагностиката бяха представени официално от административния директор на Лечебни заведения „Медика“ Алисе Муртезова. Двамата разказаха за възможностите, които най-модерната апаратура дава за диагностика на проблемите с клапите на сърцето, и за оперативните методи, които позволяват щадящи и иновативни интервенции. /Подробности може да видите във видеото/.
Така една година след откриването си Отделението по кардиохирургия в УМБАЛ „Медика“ вече е с разширен екип, който може да предложи почти целия спектър сърдечна хирургия на възрастни пациенти, при това на най-съвременно европейско ниво.
Проф. д-р Пламен Панайотов има 34-годишен опит в кардиохирургията, а преди това – в спешната хирургия. Работил е у нас и в чужбина в най-престижни клиники. Специализирал е в Texas Heart Institute в Хюстън и в кардиохирургия към Медицински факултет в Истанбул, усъвършенства уменията си в различни курсове в Европа и САЩ. До миналата година преподава в Медицински университет – Варна, има образователна и научна степен „Доктор“. През 2019 г. БЛС му присъжда званието „Лекар на годината“.Проф. д-р Пламен Панайотов има над 4000 операции за последните 20 години, като наред с оперативната реваскуларизация (коронарните байпас операции) с машина сърце-бял дроб (ЕКК) и на работещо сърце (ОРСАВ) основните му интереси и умения са в областта на клапносъхраняващата хирургия. Успява да съхрани собствената клапа на пациентите при митрална клапна недостатъчност в над 80% от случаите, което сравнено с клапното протезиране носи редица предимства за тези пациенти. От 2008 г. извършва аортно-клапно протезиране с по-щадящ само частичен разрез на гръдната кост, а през последните години извършва пластика на митрална клапа през 8 см разрез в дясната гръдна половина. Той първи в България прилага лечение на предсърдно мъждене чрез криоаблация.
Д-р Даниела Панайотова е със специалност „Вътрешни болести“ и „Кардиология“, тя е доктор по медицина, преподавала е в Медицинския университет във Варна. Нейният дисертационен труд е свързан с уточняване на алгоритмите за оперативно лечение на митрална клапна недостатъчност. Работила е и е специализирала в чужбина. Близо 20 години се усъвършенства в периоперативната диагностика и лечението на пациенти, подлежащи на сърдечна операция в Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ „Света Марина“ – Варна. От 2015 до 2020 г. д-р Панайотова е председател на Комисията за присъждане на експертно ниво по ехокардиография към МУ-Варна, което е много висока оценка за нейните компетентности.
Нейните познания и умения в тази област са от голямо значение за кардиохирурзите преди и по време на сърдечна операция, а също и след нея за проследяване на състоянието на пациента. Ехокардиографията дава възможност за прецизна оценка на морфологията и функцията на клапите на сърцето, а това означава правилна преценка за методите на лечение. Д-р Панайотова споделя, че клапносъхраняващите операции изискват тази подробна ехографска оценка, която се базира на доплер, дву- и треизмерни образи. Удовлетворена е, че в „Медика“ има възможност да работи с най-високия клас ехографска апаратура, създаден до момента, с интегриран изкуствен интелект.
Знанията и ценният опит проф. д-р Пламен Панайотов и д-р Даниела Панайотова ще допринесат много за по-прецизната диагностика и качествено хирургично лечение на сърдечните заболявания и за усъвършенстване на младите специалисти и специализанти в „Медика“.
„Изключително съм удовлетворена, че успяхме да привлечем д-р Панайотови в „Медика“, един изключителен професионален тандем, с който Кардиологията и Кардиохирургията в нашата болница могат да предоставят на пациентите от Русе и съседните области със сърдечни заболявания диагностика и лечение на най-високо европейско ниво“ – коментира Алисе Муртезова.
Тя напомни, че инвестициите в специалисти и високотехнологична апаратура са необходимите стъпки към мисията на ръководството Русе да се превърне в иновационен медицински център.