Програмата на 64-ото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“ през 2025 г. вече е обявена официално на сайта на фестивала. Той ще бъде открит на 14 март с концерт на Русенска филхармония под диригентството на Найден Тодоров, със солисти Александър Ситковецки /цигулка/ и Андрей Йоница /виолончело/. Преди това на 13 март ще бъде открита изложбата „Музиката в нас“ на ул. „Борисова“ 6 на Дружество на художниците – Русе, а на 14 март в Доходното здание ще бъде представена експозицията „Музиката е женa….“ на русенския художник Иван Иванов-Йоаний.
Програмата на фестивала през 2025 г. предлага 29 събития (23 концерта и 6 изложби), музика в широкия диапазон от ренесанса и барока до съвременната музика и джаза, елитни артисти, ансамбли и оркестри от 16 страни и 3 континента.
Сред гостите на фестивала са такива висококласни изпълнители като Гидон Кремер с неговото световноизвестно трио, както и феноменалният испански кларинетист Пабло Бараган в програмата на елитното клавирно трио на Александър Ситковецки.
Необикновени ще са и срещите с артистичните провокации на гостуващия за първи път в България американски струнен квартет „Brooklyn Rider“, ексклузивните срещи с гостуващия също за първи път у нас изключителен френски пианист Адам Лалум, със световноизвестния чешки валдхорнист Радек Баборак, както и срещата със солистите на официалното откриване на фестивала Александър Ситковецки и Андрей Йоница с Русенската филхармония под диригентството на Найден Тодоров.
Специално за фестивала в Русе пристига и един от легендарните съвременни европейски блокфлейтисти – нидерландецът Ерик Босграф, в съвместна програма с добре известните в Европа български майстори на старата европейска музика – Явор Генов (лютня) и Сабина Йорданова (бароков фагот). Серията от предкласични фестивални програми допълва и премиерният концерт на уникалния български вокален ансамбъл за старинна музика Cantanti Dai Monti Verdi с ръководител Северин Василев.
Като своеобразен контрапункт на старата европейска традиция, специално място заема гастролът на уникалния немски кросовър артист и пианист Кай Шумахер, наричан често „самотният ездач на нелимитираното пиано“, с една изключително силна американска програма, атрактивна смес от класика, авангард, електроника и построк култура – истински инструментален театър и особено предизвикателство за най-младата публика.
Селекцията на гостуващите български изпълнители привлича в Русе и редица именити родни музиканти със завидна кариера на международната сцена като проф. Александър Хинчев и проф. Георги Спасов, чиято шестдесетгодишна творческа дейност ще честваме заедно. Фестивалната публика в Русе ще има още привилегията да чуе за първи път на живо и уникалните майсторски цигулки „Stradivari“ („Барон Витгенщайн“) и „Guarneri del Gesu“, предоставени от българската държава на световноизвестните български цигулари Светлин Русев и Лия Петрова.
Специално място в програмата заемат още и такива ексклузивни родни музиканти като световноизвестното сопрано Красимира Стоянова, Виолета Радомирска, Александър Хинчев, Пламена Мангова, Панчо Владигеров – младши, както и водещи камерни ансамбли като струнния квартет „Фрош“.
Памет за една от най-значимите фигури в съвременната българска музика – композиторът Лазар Николов, е ансамбловата програма на елитни български изпълнители като Цветана Иванова, Венцислав Благоев, Лили Стоева и Ясен Теодосиев. Световната премиера на най-новата композиция на живеещия в Германия именит български композитор Божидар Спасов е другият важен за съвременната българска музика акцент в специалната програма на гостуващото от Германия елитно трио „Абстракт“.
Фестивалът ще събере в Русе и водещи български оркестри, сред които Софийската филхармония, Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков, Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, Русенската филхармония, както и Биг-бенда на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ със солисти Михаил Йосифов, Венцислав Благоев, Велислав Стоянов, Иван Стоянов и Христо Йоцов в една атрактивна джаз програма.
Големи са очакванията към фестивалната премиера на Русенската държавна опера с най-новата творба на композитора Любомир Денев – камерната опера „Алма“ (световна премиера), инспирирана от живота на знаменитата съпруга на Густав Малер – Алма Малер (дир. Герган Ценов, реж. Вера Немирова и сценография Юлиян Табаков), както и русенската оперна постановка „Мадам Бътерфлай“ от Дж. Пучини, с постановъчен екип Пламен Бейков, Вилиана Вълчева и Юлиян Табаков.
Официалното закриване на фестивала на 30 март е поверено на Русенския фестивален оркестър и хор под диригентството на Емил Табаков с изпълнението на Вердиевия „Реквием“ и един впечатляващ международен екип от солисти от класата на Красимира Стоянова, Виолета Радомирска, Мауро Секи и Пит Танапат.
Цялата програма може да видите тук – https://marchmusicdays.bg/bg/all/The_Program/5