Застой на пазара на недвижимите имоти в Русе отчитат брокери. След скока на цените през последните две години купувачите се въздържат от покупки, тъй като искат да се сдобият с по-евтино жилище. Наблюдава се и отлив на клиенти, които искат да вложат парите си, спестени в чужбина, в нов имот.
Председателят на Асоциацията на русенските брокери на недвижими имоти Марин Гюрчев казва, че сегашната ситуация в Русе е близо до точката на замръзване.
„Един вял пазар, все още не могат да се срещнат интересите и цените на купувачи и продавачи. През последните 2 години доста скочиха цените на имотите, още не могат да свикнат с цените. Забелязват се много големи аномалии. Предлагат се жилища на незаслужено, бих казал, високи цени, и естествено купувачите не бързат“, коментира той.
Цените на монолитните жилища се движат между 1400 и 1500 евро на квадрат, а в хубавите нови сгради се предлагат на около 2000 евро.
„Всички или почти всички предпочитат ново строителство и това, което разбирам от разговори със строители, че хубавите имоти, които са на центъра, към Дунава, ги продават още на зелено. Другото, което се забелязва, че все повече сделки се извършват с кредити от банки. Явно хората нямат скътани, както казват, готови пари. Все по-малко хора от чужбина купуват“, казва още Гюрчев.
Все по-малко се купуват селски къщи, а предпочитанията са насочени към обзаведени жилища.
„В близките села просто няма предлагане на хубави имоти или ако е хубав имотът, една по-нова къща, скоро строена, човекът знае колко пари е вложил, те отиват към 200-300-400 000 евро. Хората търсят да е хубаво и да е евтино, и ако може да е направено. Това е най-важното им условие на повече от 95 процента от купувачите. Ако може да е обзаведено, с всичко, само да си събуят чехлите да влязат , но и да бъде на ниска цена“, споделя Марин Гюрчев.
Колкото до въпроса дали има купувачи румънци след влизането ни в Шенген, съседите предпочитат само да идват на разходка, но не и да купуват жилища в България.