Днес България избира своя 51-ото Народно събрание. Активността не е висока, като Русе е една от общините, където до обед бяха гласували едва около 10 процента. Жителите на Русе признават, че не вярват особено на политиците.
„Хора, които ги познавам, преди да влязат в политиката, бяха съвсем нормални хора. Влязат ли в тая политика, не знам какво се случва с тях, с начин на мислене, променя се коренно, чуваемост никаква, едни голи обещания и след това, когато станат политици вече, нищо не се случва. Просто къса се връзката и това, което се обещава, изобщо не се изпълнява“, казва Пламен Минчев.
„Обещават, докато ги изберат, а после нищо. Пенсиите нали ще ги вдигат, ама вдигнаха там 10 процента ,8 процента. Аз съм на близо 80 години, вземам 496 лв., какво да правя с тях. Седя тук по пейките, зимата ще умра“, споделя Васил Цанков.
Преди изборния ден хората в Русе се колебаеха дали да отидат да гласуват. Повечето споделят, че не вярват нещо да се промени в държавата, но все пак най-вероятно ще упражнят правото си на вот, защото го приемат като граждански дълг. „Не съм решил, но предполагам, че ще гласувам. Задължение е, нали всеки чака за по-доброто“, казва Денчо Денчев.
На последните парламентарни избори през юни активността в Русенско беше под 29 процента. От близо 199 хиляди избиратели своя глас тогава са дали едва 57 хиляди души.