Най-ново поколение апарат Мултиплейт за изследване на тромбоцитната агрегация (слепването на тромбоцитите) и мониториране на антитромбоцитните лекарства заработи в Клиничната лаборатория на Лечебни заведения МЕДИКА. Той е произведен в Германия и е снабден със софтуер, който управлява автоматична пипета, с която се взема необходимото количество кръв и се дозира реактивът, нужен за установяване на функцията на тромбоцитите.
Новият апарат гарантира бързина и висока точност на изследването. С него то е и по-щадящо за пациента, защото е необходима само една епруветка с кръв, докато при стария метод са се използвали три. Апаратът отчита влиянието както на групата медикаменти P2Y12 – инхибитори, така и на аспирина. Много малко болници в страната разполагат с такъв.
„Тромбоцитите са първите войници, които при нараняване полепват върху наранената повърхност, а върху тях се „изливат“ фактори, които привличат останалите елементи от каскадата на кръвосъсирването, т.е. на коагулацията“, обяснява д-р Евелина Димова, началник на Клиничната лаборатория в МЕДИКА. Този биологичен процес защитава организма от опасна кръвозагуба, но има заболявания, при които тромбоцитната агрегация създава риск от тромби. Тогава пациентите приемат медикаменти, които играят ролята на инхибитори, т.е. които потискат този процес на „слепване“ на тромбоцитите.
„Когато се назначават такива лекарства обаче, е необходимо да се установи дали има отговор на тези медикаменти и ако има, дали той е достатъчен. Тогава на помощ идва тестът с нашия апарат“, пояснява д-р Димова. Тя уточнява, че между 15 и 25 % от пациентите по генетични особености не дават отговор на инхибиторите.
Целта на изследването е първо да се установи дали пациентът дава отговор на медикаментите и ако има такъв, дали той е достатъчен. Добрият терапевтичен отговор се движи в определени граници, ако е под долната граница, има риск от кървене, ако е над горната – има опасност от образуване на тромби. Тези параметри на изследването са важни за лекаря, защото така той може да прецени дозата и режима на прием на съответния медикамент.
Тестът е задължителен за пациенти със стентиране на коронарните кръвоносни съдове, уточнява д-р Димова. Изследването се прави също и на хора, които страдат от прекомерно кървене, образуване на синини, кървене от венците, носа, при наличие на кръв в урината или изпражненията. Резултатите могат да помогнат на лекаря да установи причината за проблема и да диагностицира някои заболявания. Изследването се прави и когато се наложи операция на хора, приемащи антиагреганти. Целта е да се предотврати опасно кървене по време на интервенцията и след нея.
Тестът е едно и от изследванията за бременни с повишена склонност към кръвосъсирване, обикновено с предшестващи аборти, на които се предписва аспирин в малки дози. Той трябва да установи степента на слепване на тромбоцитите и да мониторира дозата и режима на прием на инхибитора. Според д-р Димова проследяването е много важно, защото във времето влиянието на медикаментите върху процеса на тромбоцитна агрегация може да се промени.