Болни от лимфедем се събраха тази вечер пред Пантеона на възрожденците в Русе, който бе осветен в синьо и зелено като част от инициативите в страната за Световния ден на лимфедема. Община Русе се присъедини към кампанията под наслов „Светлини на надеждата“, която е насочена към повишаване обществената осведоменост по повод заболяването и неговото лечение. Организатор е Българска асоциация „Лимфедем“, която в Русе е представлявана от терапевта Диляна Желева.
Заболяването е хронично и прогресиращо, причинява траен оток и значителна деформация на крайниците поради нарушена функция на лимфната система. Това е едно от най-честите усложнения след онкологично лечение и сериозно влошава качеството на живот на засегнатите. Всяка година у нас се диагностицират над 11 400 нови случая, но според специалисти реалният брой на пациентите е значително по-голям.
Към момента няма медикаментозно лечение за лимфедема, нито хирургичен метод, който да осигури пълно излекуване. Единственият научно доказан начин за ефективно овладяване на състоянието е цялостната деконгестивна терапия, част от която са специализираните компресивни облекла. За съжаление, те са скъпи и недостъпни за много пациенти. В редица европейски държави засегнатите разчитат на съвременни терапевтични методи, докато в България много хора са принудени да се справят сами.
Лимфедемът не е само медицински, но и сериозен социален и икономически проблем. Българска Асоциация Лимфедем от години апелира към НЗОК, Министерството на здравеопазването и Лекарския съюз за реимбурсация на компресивните облекла, които са ключов компонент от лечението. Липсата на достъпна терапия не само ограничава качеството на живот на пациентите, но и води до тежка инвалидизация, загуба на трудоспособност и значителна тежест върху здравната и икономическата система. Всяка година хиляди българи остават извън пазара на труда заради заболяване, което би могло да бъде контролирано с достъпни и ефективни решения.
Много добра инициатива, надявам се да не е последна, а да се даде все повече гласност на проблема!